Scope End-caps Fornav Disk TA 12x100mm R.D. & R.A.
Scope End-caps Fornav Disk TA 12x100mm R.D. & R.A.
Disse end-caps er til dig, der kører Scope forhjul med skivebremse og vil sikre korrekt indspænding i en gaffel med 12×100 mm thru-axle. Med de rigtige caps bevarer lejerne deres forspænding, rotoren står centrisk i caliperen, og du får en rolig, direkte styring – perfekt til både pendling, træning og lange ture på danske veje.
Den tætte pasform reducerer mikroslør i navet, så hjulet føles stabilt ved hårde opbremsninger og hurtige retningsskift. Samtidig beskytter end-caps’ene lejerne mod vand, salt og snavs, hvilket er guld værd i vådt dansk vejr. Resultatet er mindre vedligehold og længere levetid, mens du bevarer den faste, “nye” fornemmelse i fronten. Hvis du opgraderer fra en anden standard, eller dine nuværende caps er slidte, er dette en nem og effektiv opgradering.
Monteringen er enkel: Afmonter eksisterende caps, rengør kontaktflader, og pres de nye end-caps helt i bund på navets ender. Før thru-axle igennem og spænd til korrekt moment. Kontroller, at hjulet roterer frit uden aksialt slør, og at bremseskiven løber gnidningsfrit. En korrekt montage giver mere præcis styring og færre justeringer af bremsen.
Vedligehold er lige til: Hold navender og aksel rene, og inspicér tætninger/O-ringe ved service. Er du i tvivl om kompatibilitet inden for Scope-serierne, hjælper vi gerne hos boerkopcykler.dk.
-
Kategori: End-caps / navkapsler – fornav, skivebremse
-
Mærke: Scope
-
Produktnavn: End-caps Fornav Disk TA 12x100mm R.D. & R.A.
-
Pasform/Montering: Thru-axle 12×100 mm (fornav, disc)
-
Kompatibilitet: Scope R.D. & R.A. fornav*
-
Aksler/Standarder: TA 12×100, skivebremse (forgaffel-standard)
-
Anvendelse: Udskiftning/konvertering for korrekt afstand, lejeforspænding og rotor-centrering
-
SKU/EAN: 8720195647386
EAN:8720195647386